Vaše reklama

Dlouhodobý test - Cyklobrašna Ortlieb

06.01.2011 - 02:37   |   Čtenář: Martin Stiller
Brašna Ultimate5 Classic L legendární německé firmy Ortlieb patří do skupiny voděodolných cyklobrašen a je určena k uchycení na řídítka. Jako u ostatních výrobků značky Ortlieb i zde je na první pohled vidět preciznost provedení a mnohaletá zkušenost výrobce s produkcí vodotěsných brašen pro dálkové cyklisty.

Střih a velikost brašny

Střihem se Ultimate5 Classic – L od ostatních brašen na trhu výrazně neliší. Zákazníka však osloví možnost výběru ze dvou velikostí: L = testovaný model, který nás svým nadstandardním transportním objemem výrazně zaujal (21×23,5×17 cm, objem 8,5 litru a váha 670 g) nebo M (21×23,5×14 cm, objem 7 litrů, 650 gramů).

Uzavírací systém

Zavírání brašny je pomocí překlápěcího víka, které pevně drží tvar, a když je překlopeno do finální pozice, zacvakne se pomocí dvou patentů ve stěně brašny. Tento systém zprvu vypadá jako velmi komplikovaný, ovšem po pár desítkách zavírání zjistíte, že je to vlastně velmi pohodlný, rychlý a bezpečný uzávěr. Člověk se s tím musí holt naučit, neboť při zavírání poněkud překážejí zvenku instalované úchyty na ramenní popruh.

Přichycení na řidítka

Brašna je zavěšena shora na držák z tvrzeného plastu, který díky důmyslnému a propracovanému systému lze maximálně pevně uchytit k řídítkům v jakémkoli úhlu, což dává uživateli variabilitu polohy brašny. Tento systém udrží i nadměrně přetíženou brašnu pevně ve požadované pozici, což ocení zejména ti, kteří jsou zvyklí mít co nejvíce věcí stále po ruce a na očích. Brašna je z držáku lehce odnímatelná, stačí zmáčknout kotvící pojistku a brašnu směrem nahoru vytáhnout z držáku. Upínací mechanismus brašny v držáku lze dokonce zamknout proti odcizení. Zámek je totiž integrován do držáku. Vykradení obsahu brašny tím ale nezabráníte. Zámek je jen proti odcizení a vytažení brašny jako celku.

Barevná kombinace

Testovaná brašna byla v černé barvě. Pro zvýšení bezpečnosti na silnici za snížených světelných podmínek  je zpředu na brašně nažehlen efektní reflexní „trojúhelník“, který v noci opravdu výrazně odráží světlo a pohyb cyklisty signalizuje už zdaleka. Ortlieb jinak dodává tyto přední řídítkové brašny v mnoha dalších různých barevných kombinacích jako např. modro-černé, šedo-černé, červeno-černé atd. Ne všechny barvy jsou ale vyráběny v obou velikostech.

Ostatní poznatky

▪ Brašna drží na řidítkách jak přibitá, neskáče, nehýbe se, což oceníte hlavně v nerovném terénu.
Uvnitř brašny je integrovaná obdélníková kapsička na zip, sloužící zejména na uložení dokladů, peněženky apod. Více kapsiček brašna nemá, což je možná ke škodě věci. Určitě bychom jako cyklisté uvítali ještě alespoň menší kapsu zvenčí, byť jen síťovanou.
Součástí brašny je ramenní popruh, který je velikostně nastavitelný a pohodlně pak můžete brašnu nosit přes rameno, když jdete třeba na nákup a nechcete ji nechávat na kole.
Překlápěcí víko je lehce vypouklé, což je obrovská výhoda při dešti – na brašně nezůstává žádná voda. Tím, že je víko překlápěcí, při otevřené poloze může sloužit na odložení drobných věcí, když hledáte třeba něco na dně brašny. Díky vysokým okrajům nehrozí vypadnutí.
Další výhodou je, že se brašna díky vyztužení nekroutí – i při neúplném naplnění drží celkem slušně tvar.
Vodotěsnost je zajištěna svařovanými švy pomocí 3D svařování.
Dámy ocení zajisté i lehce omyvatelný materiál PD620/PS490.

Co se nám do brašny vešlo

Fotoaparát-poloelektronická zrcadlovka včetně polstrovaného pouzdra
ruční kamera
brýle v pevném obalu
peněženka
doklady
malý bloček
nůž
jelení lůj
3 tužky
malý knižní průvodce
V případě nehody či poškození výrobku a potřeby náhradního dílu jistě potěší celosvětová distributorská síť Ortlieb. Produkty se dají velmi rychle sehnat na mnoha místech světa. Stačí jen kontaktovat Ortlieb a oni už vám přes své zástupce v dané zemi pomohou. Tomu říkám „německá důslednost“. Brašnu je možné doplnit o mapník, nepromokavý obal na GPS nebo vnitřním polstrováním pro foto a video výbavu.

Shrnutí

Firma Ortlieb tímto „L“ modelem nabídla cyklocestovatelům výrazně větší možnosti pro uložení věcí, které chtějí mít stále po ruce. Samozřejmostí výrobce je dát zákazníkovi jistotu, že jeho osobní věci zůstanou bezpečně v suchu! Cena tohoto výrobku je sice vyšší, než produkty jiných firem ve srovnatelné kategorii, ale kvalitou materiálu a zpracování je Ortlieb o pár příček výše na pomyslném spotřebitelském žebříčku. To dokazuje i pětiletá záruka. Investicí do tohoto výrobku rozhodně zklamáni nebudete.
 
Materiál:
 
PD620/PS490
 
Úchyty:
 
Klick-Fix
 
Uzávěr:
 
překlápěcí voděodolné víko
 
Objem:
 
8,5 litru
 
Velikost:
 
21× 23,5×17 cm
 
Hmotnost:
 
670 g
   
Doporučená MOC:
 
1890 Kč
 
     
 
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.85

Anketní otázka